blog

Zachraň knihu

Chcete zachránit knihy? Kupujte je přímo od nakladatelů! Knihy jsou v ohrožení, distribuce neplatí faktury a tlak na nakladatele se zvyšuje. Proč to tak je a jak můžete pomoci vy sami, se dozvíte v tomto článku a videu Zachraň knihu .

Knížky nejsou velký “byznys”, spíš láska, koníček a nadšení. Vyrobit dnes pěknou knížku, když nejste velký nakladatel nebo nekamarádíte s autorkou Harryho Pottera, chce notnou dávku odvahy. Potřebujete nadšení pro věc, lidi podobně zapálené jako vy, originální a skvělý text, výborného grafika a krapet štěstí navrch. 

Dřív byla knížka poklad v knihovně, v dnešní době vychází ročně až 20 000 titulů ročně. Vzniká přebytek a přetlak. Někteří nakladatelé skartují až 50% své produkce ročně.

Vyrobit knížku není levné. A to je teprve první krok. Když už si oddechnete, že vše klaplo, písmenka jsou, kde mají být a chyby jste vychytali, nastává ještě napínavější fáze…PRODEJ KNIHY.

Prodáváte buď sami (sebou), nebo skrze partnery. Podmínky spolupráce se liší a dostat knížku do knihkupectví není samozřejmost. Každopádně vám partner ukrojí 30 až 60 % z ceny knihy. Podle toho, zda je to přímo knihkupec nebo distribuce, která knihy knihkupcům dodává.

Zdá se, že to není moc, ale vy ze zbylých peněz platíte všechny, kdo se na tvorbě knihy podíleli. Navíc je tu tlak na cenu, takže i vás to tlačí vyrábět za co nejmenší peníze. Trochu začarovaný kruh. 

Navíc…

Neustálé slevy, nabídky a levné knihy devalvují knížky a práci mnoha lidí z oboru. Grafiků, překladatelů, korektorů, tiskáren. Knihy jsou součástí národní kultury a je třeba jim tento status vrátit. Přestat se k nim chovat jako k salámu, který si koupím jen proto, že je v akci o 30 korun levnější. Koho těch 30 korun vytrhne? Nás nakladatele. Budeme schopni ustát tlak na snižování ceny a odmítat nevýhodné distribuční nabídky. 

CO SE DĚJE NYNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ?

Velcí hráči nás hodili přes palubu a přestali platit faktury za prodané knihy. Dluží dokonce již za vánoční prodeje a svádějí to na korona virus. Co se dá v této situaci dělat, jak můžete pomoci? Kupujte knížky přímo od nás nakladatelů nebo od malých partnerských e-shopů uvedených na našem webu nebo sítích. Tím odměníte přímo ty, kteří knihy překládají, ilustrují a vytvářejí. Přestáváte živit prostředníky. 

Pro upřesnění: běžný distributor knih v ČR strhne nakladateli více než 50 % za rozvezení knih do knihkupectví. Je fér říct, že v tom je i odměna knihkupce. Nicméně… Knihy jsou tzv. v komisi, to znamená, že distributor platí, až když se kniha prodá, a má na to 60 dní (někdo 30 dní) od vystavení faktury. 

Distributor ani knihkupec nenese riziko. Když neprodá, knihy vrátí. Problém je, že nyní neplatí ani tyto dlouhé lhůty splatnosti. Já jako nakladatelka zdaním i neproplacenou fakturu, a navíc odvedu DPH z peněz, které ani nevím, zda dostanu. 

Mnoho distribucí i knihkupectví mi nyní dluží celkem cca 50 000 Kč. Pro mě je to hodně peněz, platím z nich autorům za autorská práva, překladatelům, paní účetní, naší skvělé grafičce a mnoha dalším lidem. Také potřebuji získat finance na novou knihu, kterou chystáme, a pokrýt provoz (telefon, web, elektřinu). Nechci platit se zpožděním nebo vůbec. 

Takže? Asi se přeci jen pustím do budování e-shopu … 

Tento článek vznikl v době koronavirové, kdy nastala napjatá situace v mnoha oblastech lidské činnosti. Aktuální je i dnes. Knižní krizi jsme zatím ustáli i díky skvělé podpoře mnoha nadšenců, kteří si pod vlivem jednoho doporučení na Facebooku objednali knihu Rozhovor s andělem i mnoho dalších knih.

Dnes už je téměř hotový e-shop a na světě je naše první e-kniha Jsi Čaroděj/ka? 

I díky korona krizi jsme si znovu uvědomili sílu spolupráce a podpory, vděčnost za ně a obrovskou ochotu lidí si pomáhat. Paráda!

Děkujeme za vaši podporu! 

 

Monika

				

Kde koupit knihy?

blog